Generální partner
Světlý režim
25. listopad 2010

Máme kvalitní brankářskou dvojici, říká Svatopluk Schäfer

Máme za sebou další půlrok, a proto přichází pravidelné zhodnocení výkonů gólmanů. Pozvání k rozhovoru tedy přijal trenér brankářů Svatopluk Schäfer.

V průběhu roku společně několikrát hodnotíme výkonnost gólmanů. Jak jsou na tom gólmani nyní?

Odpověď na tuto otázku vezmu zeširoka. Pokusím se zhodnotit výkonnostní úroveň nejen gólmanů A mužů, ale i dorostenců a žáků. V průběhu tohoto pololetí jsme v klubu nastavili náročný režim. Díky němu se až na výjimky výkonnost brankářů posunula směrem nahoru. Také je chvályhodné, že jak dorostenci, tak i žáci začali chodit pravidelně na tréninky, a jejich docházka se drží na velmi vysokém procentu. To v minulosti nebývalo zvykem. Navíc gólmani v těchto kategoriích dostávají i takzvané domácí úkoly, které si zpětně kontroluji. Díky těmto nastaveným pravidlům šli gólmani výkonnostně vzhůru. Samozřejmě, že jakákoliv pravidla či režim by byl neúčinný, pokud by samotní kluci neměli chuť do trénování a tréninkové jednotky by brali jenom ze setrvačnosti, jen aby měli splněnou docházku. Za to, že chtějí na sobě neustále pracovat, jim patří velký dík. Já jim říkám, že pokud chtějí něco ve fotbale dokázat, musí jít veškerá světská zábava stranou.

Co se týká hodnocení gólmanů áčka, Jakub Kafka i Gejza Pulen tvoří kvalitní brankářskou dvojici. Oba dva předvedli své kvality. Gejza Pulen fantastickým způsobem vychytal v národním poháru Liberec. A Kuba Kafka zase prokazoval své kvality v druholigových zápasech. Tomáš Hájek má obrovské předpoklady, ale musí se více snažit. A také by si měl uvědomit, že lidská trpělivost není bezbřehá.

V průběhu sezóny nahradil Tomáše Kučeru další slovenský brankář Gejza Pulen. Jak byste zhodnotil jeho působení v dresu Karviné?

Gejza nás podržel například v poháru s Libercem. Ale je to takový vlk samotář. Myslím si, že v předchozích klubech neměl tolik příležitostí pracovat s trenéry brankářů. Proto si zvyká na spolupráci se mnou. Je to však vynikající gólman a dá se na něm ještě několik let stavět.

Co čeká brankáře v přechodném a přípravném období?

Gólmani áčka mají individuální tréninkový plán. Dorostenci budou trénovat až do 13. prosince a poté se sejdeme až po Novém roce. Mezitím budou muset dohnat resty ve škole.

Česká brankářská škola se vždy mohla pyšnit líhní vynikajících gólmanů. K tomu je však zapotřebí i skvělých trenérů brankářů. Co byste poradil případným zájemcům o tuto práci? Jaké předpoklady by měl mít budoucí trenér gólmanů?

Považuji za obrovské plus, pokud by dotyčný zájemce někdy v minulosti chytal. Ale není to podmínkou. Také by měl mít trenérské předpoklady. Musí ovládat vše, co ovládá hlavní trenér, a navíc přidat brankářské poznatky. Měl by absolvovat různá školení a vystudovat trenérské licence. Čím vyšší licence, tím lépe. Přestože má každý podnikatel své know – how, které si chrání, v naší branži to neplatí. Snažíme se předávat své zkušenosti, které jsou ověřeny dlouho praxí, dalším zájemcům.

Není škoda, že u nás neexistuje při studiu trenérských licencí specializace na brankářské tréninky?

Je to velice zajímavá myšlenka. Takovýto trenéři by však museli získat uplatnění. A to je v českých podmínkách téměř nereálné. Navíc brankářský post má svá specifika, a proto jsou na kouče gólmanů kladeny velké nároky. Musí totiž být vynikajícím psychologem a pedagogem. Brankáři jsou v naší lize vyrovnaní, ale pokud z nich chceme udělat TOP špičkové gólmany, je zapotřebí s nimi pracovat. A to umí jen málokdo. Takovýto trenér by si měl vypěstovat s brankáři vztah bezmezné důvěry. Vyslechnout si jejich problémy, umět jim poradit s jakoukoliv lapálií. I bezvýznamné maličkosti totiž mohou mít velký vliv na výkon v zápase.

Rozhovory Rozhovory
so 23.5. | redakce

Kire Markoski po podpisu smlouvy: Česká liga je kvalitní soutěž!

Je to pár dnů co ofenzivní univerzál Kire Markoski ze Severní Makedonie podepsal v Karviné smlouvu. V rozhovoru vzpomíná na úspěch s Trnavou nebo prozrazuje, že dal i na doporučení svých tehdejších spoluhráčů, kteří jsou momentálně už opět jeho parťáky...

út 28.4. | redakce

Fanoušek Realu Madrid Vladimír Neuman: Nová smlouva po premiéře? Náhoda!

S fotbalem začínal v nedalekých Albrechticích a do Karviné přišel v žákovském věku. Dvacetiletý brankář Vladimír Neuman dojíždí denně z Havířova – s dlouhodobou smlouvou v kapse. Talentovaný gólman totiž před pár dny podepsal novou smlouvu.

pá 24.4. | redakce

Martin Šindelář: Těšili jsme se na sebe!

Stoper Martin Šindelář mluví za celou kabinu a říká, že je rád za obnovenou tréninkovou zátěž přímo na trávníku. Tým využívá skvěle připravených ploch na Bažantnici a ve Sportovním centru Kovona.

út 21.4. | redakce

Petr Mašlej: Tréninky musíme zpestřovat, aby hráče bavily

Dočkali se, konečně jsou na hřišti. Karvinští se od pondělí připravují na restart soutěže. Nejen o konkrétní náplni tréninkových jednotek mluvil v rozhovoru před prvním tréninkem asistent hlavního trenéra Petr Mašlej.

Děkujeme Nadaci OKD za podporu mládeže
nadace-okd
Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Děkujeme statutárnímu městu Karviná za podporu
MĚSTO KARVINÁ
Rekonstrukce sportovního areálu Kovona
logo
Děkujeme Nadaci ČEZ za podporu mládeže
Nadaci CEZ
Děkujeme České unii sportu za podporu prostřednictvím projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI
Ceske unii