Mlade talenty

Máme kvalitní brankářskou dvojici, říká Svatopluk Schäfer

25.11.2010 | Redakce
 

Máme kvalitní brankářskou dvojici, říká Svatopluk Schäfer Máme za sebou další půlrok, a proto přichází pravidelné zhodnocení výkonů gólmanů. Pozvání k rozhovoru tedy přijal trenér brankářů Svatopluk Schäfer.

 

V průběhu roku společně několikrát hodnotíme výkonnost gólmanů. Jak jsou na tom gólmani nyní?

Odpověď na tuto otázku vezmu zeširoka. Pokusím se zhodnotit výkonnostní úroveň nejen gólmanů A mužů, ale i dorostenců a žáků. V průběhu tohoto pololetí jsme v klubu nastavili náročný režim. Díky němu se až na výjimky výkonnost brankářů posunula směrem nahoru. Také je chvályhodné, že jak dorostenci, tak i žáci začali chodit pravidelně na tréninky, a jejich docházka se drží na velmi vysokém procentu. To v minulosti nebývalo zvykem. Navíc gólmani v těchto kategoriích dostávají i takzvané domácí úkoly, které si zpětně kontroluji. Díky těmto nastaveným pravidlům šli gólmani výkonnostně vzhůru. Samozřejmě, že jakákoliv pravidla či režim by byl neúčinný, pokud by samotní kluci neměli chuť do trénování a tréninkové jednotky by brali jenom ze setrvačnosti, jen aby měli splněnou docházku. Za to, že chtějí na sobě neustále pracovat, jim patří velký dík. Já jim říkám, že pokud chtějí něco ve fotbale dokázat, musí jít veškerá světská zábava stranou.

Co se týká hodnocení gólmanů áčka, Jakub Kafka i Gejza Pulen tvoří kvalitní brankářskou dvojici. Oba dva předvedli své kvality. Gejza Pulen fantastickým způsobem vychytal v národním poháru Liberec. A Kuba Kafka zase prokazoval své kvality v druholigových zápasech. Tomáš Hájek má obrovské předpoklady, ale musí se více snažit. A také by si měl uvědomit, že lidská trpělivost není bezbřehá.

V průběhu sezóny nahradil Tomáše Kučeru další slovenský brankář Gejza Pulen. Jak byste zhodnotil jeho působení v dresu Karviné?

Gejza nás podržel například v poháru s Libercem. Ale je to takový vlk samotář. Myslím si, že v předchozích klubech neměl tolik příležitostí pracovat s trenéry brankářů. Proto si zvyká na spolupráci se mnou. Je to však vynikající gólman a dá se na něm ještě několik let stavět.

Co čeká brankáře v přechodném a přípravném období?

Gólmani áčka mají individuální tréninkový plán. Dorostenci budou trénovat až do 13. prosince a poté se sejdeme až po Novém roce. Mezitím budou muset dohnat resty ve škole.

Česká brankářská škola se vždy mohla pyšnit líhní vynikajících gólmanů. K tomu je však zapotřebí i skvělých trenérů brankářů. Co byste poradil případným zájemcům o tuto práci? Jaké předpoklady by měl mít budoucí trenér gólmanů?

Považuji za obrovské plus, pokud by dotyčný zájemce někdy v minulosti chytal. Ale není to podmínkou. Také by měl mít trenérské předpoklady. Musí ovládat vše, co ovládá hlavní trenér, a navíc přidat brankářské poznatky. Měl by absolvovat různá školení a vystudovat trenérské licence. Čím vyšší licence, tím lépe. Přestože má každý podnikatel své know – how, které si chrání, v naší branži to neplatí. Snažíme se předávat své zkušenosti, které jsou ověřeny dlouho praxí, dalším zájemcům.

Není škoda, že u nás neexistuje při studiu trenérských licencí specializace na brankářské tréninky?

Je to velice zajímavá myšlenka. Takovýto trenéři by však museli získat uplatnění. A to je v českých podmínkách téměř nereálné. Navíc brankářský post má svá specifika, a proto jsou na kouče gólmanů kladeny velké nároky. Musí totiž být vynikajícím psychologem a pedagogem. Brankáři jsou v naší lize vyrovnaní, ale pokud z nich chceme udělat TOP špičkové gólmany, je zapotřebí s nimi pracovat. A to umí jen málokdo. Takovýto trenér by si měl vypěstovat s brankáři vztah bezmezné důvěry. Vyslechnout si jejich problémy, umět jim poradit s jakoukoliv lapálií. I bezvýznamné maličkosti totiž mohou mít velký vliv na výkon v zápase.

• Vylosování do pol. soutěže
včera - a) sektor D5-řada 3- sedadlo 17, b) sektor D4-řada 8-sedadlo 39, c) sektor D4-řada 7-sedadlo 25, d) sektor B5-řada 5-sedadlo 2. Majitele těchto permanentek prosí marketingové oddělení klubu, aby se dostavili ve 40. minutě k Fanshopu. V poločase utkání proti Olomouci budou na ploše soutěžit o zajímavé ceny.

• Elitní fáze rozlosována!
před 2 dny - Reprezentační tým do 17 let i s hráči MFK Karviná Matyášem Molitoriszem a Romanem Fukalou zná jména soupeřů pro jarní elitní fázi kvalifikace o postup na EURO 2020 - ve Skotsku bude mít za soupeře domácí tým, Irsko a Slovensko. Závěrečný turnaj se v roce 2020 hraje v Estonsku od 21.5. do 6.6. Z elitní fáze kromě vítězů dalších sedmi skupin postoupí také sedm nejlepších družstev z druhých míst.

• Sestřih utkání na Slavii
2.12. - Karvinští favoritovi vzdorovali, inkasovali až po hodině hry a v samotném závěru z penalty. Koukněte na nejzajímavější okamžiky nedělního utkání v Sinobo Stadium ZDE.

• U11: 13. místo na MEH
2.12. - Skvěle obsazený Memoriál Evžena Hadamczika je u konce. Karvinští obsadili ve velké konkurenci 13. příčku. Z celkového triumfu se radoval maďarský MOL Vidi. Podrobnosti k turnaji během úterý.

• U14: Čtyři zápasy v Praze
1.12. - Starší žáci U14 se vydali do Prahy, kde v pátek a sobotu odehráli celkem čtyři přípravná utkání. Ve dvou pátečních duelech proti Spartě zaznamenali výhru 4:2 a prohru 0:13, v sobotních zápasech proti Bohemians 1905 zapsali dvě porážky 0:3 a 1:4.

• Freekick Challenge v Karviné
28.11. - V létě se natáčely různé zábavné a dovednostní formáty v rámci LIGA DAY. Koukněte se, jak se kvartetu Vukadinović, Puchel, Petráň a Čonka dařilo ve freekick challenge. Video najdete ZDE.

• Sestřih remízy s Plzní
25.11. - Velice dobrý zápas odehráli Karvinští proti týmu Plzně a zasloužili si víc než konečný bod za remízu 1:1! Na nejzajímavější okamžiky nedělního duelu se podívejte ZDE.

• Sedmnáctka porazila Spartu 2:0
23.11. - Ligoví dorostenci zakončili podzim rozdílně - sedmnáctka zvítězila 2:0, devatenáctka prohrála těsně 1:2!

 
 
 
 
 
Podpora EU
 
Fanshop
 
Pronájem sportovišť
 
Rodiče pozor!!
 
 
 
Copyright © 2007-2019
MFK Karviná a.s. & eSports.cz s.r.o.
» Informace o autorských právech
» Kontakt
 
 
 
FanClub

Generální partner

OKD
 

Hlavní partneři

Veolia Energie ČR
 
Asental
 
MĚSTO KARVINÁ
 
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
 
Adidas ČR spol. s.r.o.
 
Fortuna
 
Tesla hlavní
 
msem