Generální partner
Světlý režim
21. listopad 2009

Kapitán Jan Buryán vynechal hned sedm zápasů

Karviná - V seriálu Deníku pod názvem Jak to vidí kapitáni, se podíváme na kapitána fotbalového MFK OKD Karviná Jana Buryána.

Vedle Opavy zažívají mírné zklamání z podzimní části II. ligy také fotbalisté MFK OKD Karviná. I když těm zase průměrnou druholigovou bilanci vylepšuje alespoň slušné vystoupení v pohárovém Ondrášovka Cupu. Kapitán karvinského celku Jan Buryán si stejně jako jeho spoluhráči představoval pohyb svého mužstva kolem šesté, sedmé příčky, což byl před začátkem podzimu tajný cíl klubu.

Jak vůbec hodnotíte karvinskou podzimní bilanci?
Upřímně – představovali jsme si více bodů, zhruba tak 25. Na druhou stranu jsme absolvovali devět zápasů venku, takže na jaře se to obrátí a my věříme, že v domácím prostředí si bilanci řádně napravíme. Navíc je tabulka poměrně našlapaná. Na náš cíl, dostat se na šesté místo, můžeme ještě dosáhnout. Říká se, že druhý rok ve vyšší soutěži je pro nováčka stěžejní (Karviná byla loni nováčkem – pozn. aut.), takže nás aspoň můžeš těšit to, že nemáme problémy se záchranou.

Vy jste byl de facto půlku podzimu kvůli nataženému postrannímu vazu v koleni mimo hru. Mrzelo vás to hodně?
Určitě. Zranění jsem si přivodil v zápase v Jihlavě, od té doby jsem nehrál a naskočil až na konec v Hradci Králové. Navíc jsem nebyl sám. Během podzimu nám scházeli celkem důležití hráči jako Radek Slončík, Adrián Čeman, Martin Opic. Snad ani na jeden zápas jsme se nesešli v kompletním složení. I to se do naší bodové bilance promítlo. Musíme doufat, že na jaře už budeme všichni zdraví.

Desáté místo tedy není podle vašich představ, nicméně loni na podzim jste na tom byli ještě hůř a pak se vám báječně povedla jarní část...
Kdybychom to zopakovali i v tomto ročníku, nezlobili bychom se. Hodně nás může štvát domácí zápas se Žižkovem, který bylo v našich silách vyhrát, ale vůbec nám nevyšel. Nejhorší utkání jsme pak odehráli v Opavě. Na ten zápas jsme se těšili, bylo to derby, ale soupeř chtěl vyhrát víc a výhru si zasloužil. To byl náš nejméně povedený zápas, na který bychom nejraději zapomněli.

Karviná má v tabulce prazvláštní bilanci, jelikož během podzimu ani jednou neremizovala, a to se ve fotbale málokdy vidí. Už jste se někdy s něčím podobným setkal?
Ne a také mě to překvapilo. Když vezmu veškeré naše podzimní zápasy, tedy i ty pohárové, tak jsme jich z celkových dvaceti odehráli devatenáct bez remízy. Jenom s Brnem v poháru to bylo 1:1 a my pak postoupili na penalty. Je to ojedinělá bilance, ale jak vidno, stát se to může. Přirovnat se to dá asi jen ke skutečnosti, že pokud jsme během podzimu dali gól jako první, tak jsme vyhráli, zatímco když jsme jako první inkasovali, nezmohli jsme se právě ani na tu remízu.

Jak se vám pozdává fluktuace cizinců v karvinské kabině? Není jich přeci jen moc?
To je spíš otázka pro vedení. Možná je to obecný trend, pořizovat si zahraniční hráče. Na to, jak je Karviná malá, je jich tady ale opravdu hodně. Možná vedení zkouší, kdo z nich se uchytí a komu to vyjde, zůstává. Ostatní pak odchází třeba i po čtyřech měsících.

Co říkáte podzimním výkonům fotbalistů z Ústí nad Labem? Svým způsobem kopírují loňskou spanilou jízdu Čáslavi.
Já to těm klukům z Ústí přeju. Už proto, že my jsme s nimi hráli třikrát a třikrát jsme vyhráli (smích). Je vidět, že tým trenéra Habance je spolu pohromadě už dva a půl roku a do výsledků se to promítá. Na podzim vše válcovali a jsou zaslouženě na čele.

Myslíte, že na jaře své postavení udrží? Často se hovoří o špatných podmínkách v klubu, navíc od nové sezony se již nedají práva na soutěže kupovat.
Já myslím, že pokud by nevěřili tomu, že ty podmínky budou mít adekvátní, tak ta jejich bilance není tak skvělá už teď. Navíc si vybavuji, že podobně bledě na tom, co se týče zázemí, byla svého času i Bohemka, myslím ta střížkovká. Tam si kluci, tuším, taky prali trenýrky a dresy doma a pak postoupili do ligy. Těžko teď odhadovat, co bude na jaře. Promluví do toho i fakt, jestli si úspěšné hráče z Ústí nerozeberou prvoligové kluby.

Naopak zklamáním jsou výkony Žižkova a Jihlavy. Od obou týmů se čekalo rozhodně více, co říkáte?
To ano, ale to se asi čekalo i od nás, Opavy nebo Dukly. To je holt fotbal. Jihlava už loni zkolabovala v boji o postup, letos je na tom stejně jako my. Asi tam není něco v pořádku. Opava je na tom dokonce hůř a to má ještě tři body od nás. Žižkov, ten se chytil zrovna na nás. Od té doby šel postupně nahoru a klidně ještě do boje o postup může promluvit. Zase tolik na čelo neztrácí. Ony to vůbec kluby, které spadnou z ligy, mají v nižší soutěži těžší. Každý se na ně chce vytáhnout, ty mančafty se vyhecují a Žižkov nezachytil začátek. Je to specifické, ale ještě bych je neodepisoval.

Při pohledu na tabulku je jasné, že v přetěžké situaci se nacházejí Vítkovice. Mají šanci se zachránit?
Vítkovice vlastně kopírují loňské účinkování Fulneku a všichni víme, jak to s Fulnekem nakonec dopadlo. I ve sportu platí, že kde nejsou peníze, tam je to těžké. Osobně si myslím, že Vítkovice už soutěž nezachrání.

Kdo tedy bude podle vás kromě nich ještě bojovat o sestup?
Abych pravdu řekl, těch kandidátů tam moc není. Opava sotva, Dukla to je ten samý případ a Čáslav to asi taky nebude. Podle mě se rozhodne mezi dvojicí Hlučín – Sparta B. Já pevně doufám, že do boje o sestup nezabředneme my, že se naopak budeme posouvat v tabulce úplně opačným směrem.

Rozhovory Rozhovory
ne 5.9. | redakce

Marco Túlio: Eduardo mi téměř denně volal

Fanoušci mohli Brazilce Marca Túlia prozatím vidět pouze v jednom soutěžním utkání! Hráč s číslem 8 už je však zdravotně v pořádku a stihl s menším zpožděním odpovědět na několik otázek ve svém novém působišti...

st 1.9. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Matěj Jurásek

Odchovanec MFK Karviná Matěj Jurásek patří Slavii, proto v dnešním utkání nesmí po dohodě klubů nastoupit. Přinášíme vám tedy aspoň s mladým a nadějným rychlostním typem fotbalisty obsáhlejší rozhovor, kde vzpomíná na začátky v Praze, ale i na žákovskou ligu tady v Karviné, kde v jedné sezóně dokázal nastřílet 47 gólů!

čt 19.8. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Petr Buchta

Obránce Petr Buchta se může od minulého týdne pyšnit tím, že má na svém kontě dvě stovky prvoligových startů. Nejen o tom, ale i o Zbrojovce, Jihlavě či fair play gestu Michala Papadopulose z minulé sezóny, kdy oblékal dres Zlína, promluvil v tomto rozhovoru…

út 13.7. | redakce

Michal Papadopulos: Jsem rád, že nejtvrdší část přípravy máme za sebou

V přípravě se kapitán Michal Papadopulos ještě střelecky neprosadil, ale to není až tak důležité. Jedenáct dnů před startem FORTUNA:LIGY kvituje příchod nových spoluhráčů a hodnotí dosavadní přípravu včetně soustředění v Ustroni.

Děkujeme Nadaci OKD za podporu mládeže
nadace-okd
Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Děkujeme statutárnímu městu Karviná za podporu
MĚSTO KARVINÁ
Rekonstrukce sportovního areálu Kovona
logo