Generální partner
Světlý režim
4. červen 2021

Lubomír Vlk: Musíme zapracovat na zápasech doma, aby také fanoušci odcházeli spokojení

Po konci sezóny nemůže chybět rozhovor se sportovním ředitelem MFK Karviná Lubomírem Vlkem. V obsáhlém textu byla probrána spousta věcí od konečného umístění přes kádr, fanoušky, návrat trenéra Webera, nejpovedenější zápasy, výhled do budoucna či pochvala pro Ondru Lingra s Adrielem Ba Louou.

Poslední tři roky jsme se vždy před novou sezónou bavili o tom, ať je ta následující klidnější. Nyní se to podařilo. Jste z pozice sportovního ředitele s právě skončeným soutěžním ročníkem 2020/2021 spokojený?
Po krušných letech bylo naším přáním dohrávat sezónu klidněji – to se podařilo, proto v tomto kontextu jsem docela spokojený.Na druhou stranu si troufám tvrdit, že toto mužstvo mělo na víc než 12. místo, které jsme nakonec obsadili. Vnímám to podobně jako fanoušci, kteří rovněž cítí, že to mohlo být ještě o chlup lepší.

Tak jinak – úplná spokojenost by panovala při jakém umístění?
Kdybychom byli v desítce, tak by s umístěním panovala absolutní spokojenost (úsměv).

Doma se uhrálo pouze osmnáct bodů, ale venku hned jednadvacet. To je pomalu až neuvěřitelné, neboť MFK Karviná vždy platila za klub, který sbírá body hlavně v domácím prostředí…
…naprosto souhlasím. Koronavirová doba je specifická a lepší výsledky na hřištích soupeřů jsme neměli pouze my. Příčin je hned několik, ale tou nejzásadnější je absence fanoušků. Hostujícímu týmu se na prázdném stadionu hraje lépe - nám to jednoznačně ublížilo. Povolený doping je důležitý, což bylo vidět třeba v tom posledním domácím zápase s Teplicemi. Ano, je krásné uhrávat body venku, ale pro nás je nejdůležitější získávat body doma před našimi fanoušky, kteří to ocení. Fotbal se hraje pro ně a my jim chceme dělat radost hlavně v domácím prostředí, kdy přijdou na stadion a vidí zápas na vlastní oči. Od nové sezóny musíme zapracovat na tom, abychom doma pravidelně získávali body a fanoušci odcházeli domů spokojení.

Každopádně jednadvacet bodů z venku znamená moc hezké osmé místo v tabulce venkovních zápasů. To je hodně nečekané.
Vůbec nesnižuji důležitost venkovních duelů, je to super tolik bodů! Příjemné je rovněž zjištění, že až na výjimky jsme v žádném takovém utkání nepropadli, ba naopak jsme hráli vyrovnané zápasy.

Také se nám povedlo poprvé v historii vyhrát v Plzni nebo remizovat na Slavii. Herně povedené bylo rovněž utkání na Letné proti Spartě, kde se prohrálo 3:4!
Souhlasím, na Spartě to byl opravdu výborný zápas. Plzeň, Slavia? Na to se bude dlouho vzpomínat. Je fajn, že jsme si ověřili, že i na hřištích těch nejkvalitnějších soupeřů, kteří mají mnohonásobně vyšší rozpočty a jsou ošlehaní pohárovou Evropou, dokážeme být konkurenceschopní a získávat body.

V polovině března se na lavičku po třech a půl letech vrátil Jozef Weber. Změnil se nějak za tu dobu, kdy v Karviné nepůsobil, nebo jste jen oprášili pracovní zvyky z úspěšné spolupráce z jeho prvního angažmá?
Jožku jsem potkal takového, jakého jsem ho znal, když u nás působil poprvé. Jen o sobě tvrdí, že se zklidnil (smích). Komunikace mezi námi je přesně taková, jaká byla - to znamená v pohodě.

Pojďme k hráčskému kádru. Překvapil vás někdo během sezóny svým progresem?
Nechci na nikoho zapomenout, protože kvalitních výkonů byla celá řada. Ale například Eduardo, Herc, Bartošák, Čmelík, Ciupa. Právě Eduardo se stal nosným pilířem obrany, Lukáš Bartošák podle mě odehrál jednu ze svých nejlepších sezón v kariéře. Jirka Ciupa nedávno nechytal ani druhou ligu a přechod do nejvyšší soutěže zvládl famózně. Nesmím zapomenout ani na Michala Papadopulose, který se stal osobností v kabině i na hřišti. Díky němu se celý tým zvedl. Ale opravdu nechci na nikoho zapomenout, oproti minulým sezónám je tady spousta pozitiv, což nejen mě moc těší.

Zastavme se u gólmanů. Jak moc vás těší, že trenér brankářů Braňo Rzeszoto má tři vyrovnané brankáře a je vlastně úplně jedno, kdo chytá?
Nic lepšího než konkurence neexistuje. Je moc dobře, že tady jsou dva mladí gólmani a jeden starší. Když slyším a hlavně vidím, jak to mezi nimi funguje, tak je to moc fajn. Jen si přeji, aby jim to vydrželo a třeba při nějakém neúspěchu v podobě zbytečně obdrženého gólu se oklepali a makali dál.

V průběhu sezóny bylo pět kmenových hráčů na hostování v jiných klubech. Už víte, kdo z nich se zapojí do přípravy, která startuje 21. června?
Vrátí se Daniel Stropek a Martin Vlachovský. Šanci dostanou i mladí kluci Holzer, Zych a Teplan.

A naopak, kdo se nezapojí na začátku přípravy?
Smlouva končí Marku Janečkovi, Róbertu Mazáňovi a Tomáši Ostrákovi. Ti už se na prvním tréninku neobjeví, tyto odchody jsou jasné. Zároveň věřím, že zbytek kádru zůstane pohromadě. V posledních třech letech tady byla vyšší fluktuace hráčů, nyní bychom tým rádi doplnili o tři až čtyři hráče – jeden do každé řady.

Po minulé sezóně, která končila hodně pozdě, jsme se bavili, jak těžké je na poslední chvíli angažovat fotbalisty. Bylo to nyní snazší?
Jednoznačně! Hráče můžete oslovit, nabídnout jim nejvyšší soutěž a další podmínky! Naopak v minulé sezóně se dlouho čekalo, jak soutěž dopadne a mnozí hráči nechtěli čekat, což upřímně chápu.

Jaká je aktuální situace?
Jednáme s několika hráči a děláme všechno pro to, aby mohli na začátku přípravy být tady s námi. Ale určitě to neznamená, že by všichni přišli se startem přípravy a později už nic. Tak to nebude.

Je něco, co vás během celé sezóny ve FORTUNA:LIZE překvapilo či zaujalo? Chcete něco zmínit?
Momentů bylo několik. Bavili jsme se už o některých výsledcích hostujících týmů, suverenita Slavie je obrovská – ta je o parník před všemi. A mile mě překvapily Pardubice se Slováckem.

Jak hodnotíte zpovzdálí první rok Ondřeje Lingra ve Slavii a Adriela Ba Louy v Plzni?
Pro Ondru to byla fantastická sezóna, nečekal jsem, že pro něj bude tak úspěšná. Ondra ale dokázal, že na to má. A nejen my tady v Karviné sledujeme každý zápas Slavie a přejeme mu to. Díky své píli si takové úspěchy zaslouží a může být příkladem pro ostatní mladé kluky, kteří to chtějí ve fotbale někam dotáhnout. Podobně musím hovořit i o Adrielovi. Když tady přicházel, tak jsme věděli, že to je kvalitní fotbalista, prokazoval to opakovaně a věřil jsem, že nabídka z top klubu musí přijít, protože takových fotbalistů jako on v české lize moc neběhá. Jsem rád, že se mu tam daří a myslím si, že v této sezóně ještě neukázal všechen svůj potenciál!

V poslední otázce se ještě vrátím k fanouškům. Máte pro ně na závěr nějaký vzkaz?
Chci jim poděkovat. Tato sezóna pro ně nebyla jednoduchá, většinu utkání sledovali pouze v televizi a na stadionech bylo mrtvo. Ale když už přišli, tak hráčům vytvořili skvělou kulisu. Bylo to vidět zpočátku sezóny a především v posledním domácím zápase proti Teplicím. Věřím, že od nové sezóny se budeme potkávat pravidelně a ve větším počtu. Kdo někdy hrál fotbal, tak ví, jak je důležitá podpora. Hráči na trávníku jejich povzbuzování vnímají a vybičují se k lepším výkonům. Ještě jednou všem děkuji!

Rozhovory Rozhovory
so 12.6. | redakce

Michal Papadopulos: V příští sezóně se budeme snažit být ještě lepší

Kapitán šel příkladem! Michal Papadopulos se před sezónou vrátil po dlouhých letech do české ligy a v Karviné se stal nejproduktivnějším hráčem. Jak hodnotil sezónu, ve které dovedl MFK ke konečnému dvanáctému místu?

pá 4.6. | redakce

Lubomír Vlk: Musíme zapracovat na zápasech doma, aby také fanoušci odcházeli spokojení

Po konci sezóny nemůže chybět rozhovor se sportovním ředitelem MFK Karviná Lubomírem Vlkem. V obsáhlém textu byla probrána spousta věcí od konečného umístění přes kádr, fanoušky, návrat trenéra Webera, nejpovedenější zápasy, výhled do budoucna či pochvala pro Ondru Lingra s Adrielem Ba Louou.

st 2.6. | redakce

Jozef Weber: Herc mě překvapil, Čmelík potvrdil svůj talent

Plno témat bylo bezprostředně po konci sezóny probráno s hlavním trenérem Jozefem Weberem. O čem všem mluvil pro klubový web?

út 1.6. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Martin Šindelář

Věděli jste, že ač je třicetiletý stoper Martin Šindelář z Olomouce a považuje se za Olomoučáka, tak jako malý kluk začal s fotbalem na druhém konci republiky v Chebu? V rozhovoru také vysvětluje denní dojíždění, vzpomíná na svůj ligový debut či hodnotí právě končící sezónu…

Děkujeme Nadaci OKD za podporu mládeže
nadace-okd
Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Děkujeme statutárnímu městu Karviná za podporu
MĚSTO KARVINÁ
Rekonstrukce sportovního areálu Kovona
logo