Generální partner
Světlý režim
7. září 2019

Marek Bielan: Chybí nám tři body...

K reprezentační přestávce patří hodnocení uplynulých kol, kterého se tentokrát ujal asistent kouče Františka Straky Marek Bielan. Co realizační tým mrzí nejvíc, a s čím je naopak spokojený?

FORTUNA:LIGA má první reprezentační přestávku. Vaši svěřenci v osmi kolech uhráli šest bodů za jedno vítězství, tři remízy a čtyři porážky. Jaké myšlenky převládají v realizačním týmu?
Šest bodů není moc, ale ani málo. K úplné spokojenosti po těžkém úvodu nám chybí tři body – měli jsme zvládnout jeden z domácích duelů. Buď proti Baníku, nebo Liberci. V obou zápasech jsme měli na vítězství, tím víc nás to mrzí.

A herní stránka?
Máme svou tvář a hrajeme docela dobře. Kluci vědí, co po nich chceme a plní to. Až na první poločas s Libercem a druhý poločas v Teplicích jsme s hrou spokojení. Vytváříme si gólové šance, ale sráží nás efektivita v zakončení. Sedl nám zápas ve Zlíně, do čeho jsme kopli, skončilo v bráně. To bylo fantastické. Naopak doma s Libercem jsme si vytvořili čtyři tutové šance, ale nebylo nám přáno. Naopak soupeř z dvou šancí dal jeden gól. S Baníkem to bylo podobné – oni měli dvě pološance a dali dva góly.

Je právě nízká efektivita ve finální fázi největším současným problémem?
Sice jsme dali čtyři góly v jednom zápase, ale i tak máme spolu se Slováckem čtvrtý nejhorší útok. V tréninku se finální fázi hodně věnujeme, čtyři nebo pět tréninků v týdnu je vyhrazeno zakončení. V minulé sezóně stála ofenziva na Wágnerovi s Budínským, momentálně nás drží třígólový Michal Petráň, ale potřebujeme, aby se k němu někdo přidal. Věříme, že to bude třeba Steven Petkov plus někdo ze záložní řady. Bukata, Guba, Ba Loua – tihle borci umí dát gól! Věřme, že se to po reprezentační pauze zlomí a budeme střílet víc gólů.

Naopak vás musí těšit defenziva. Ta je po Slavii a Plzni třetí nejlepší!
To klobouk dolů. Celý tým poctivě brání a oba gólmani si to svoje odchytají. To je určitě fajn. Jenže opět jsme u útoku. My například dostaneme jediný gól, ale nejsme schopni se v útoku prosadit, i když si šance vytvoříme. Je to k vzteku, protože všechny čtyři porážky byly o jediný gól. Hrozná škoda!

Určitě by neměla zapadnout informace, že v tabulce venkovních zápasů jsme na šesté pozici, ve dvou po sobě jdoucích venkovních duelech jste uhráli čtyři body a prolomili prokletí zlínského a teplického stadionu. Těší vás to, že se aspoň trochu přepsala historie?
Stoprocentně nás to těší! Dlouhé roky jsme ze Zlína nebyli schopni nic dovézt, hodně se o tom po Karviné mluvilo. V Teplicích to bylo tři roky po sobě podobné. Vždycky jednou nějaká série skončí a my jsme rádi, že jsme ukončili hned dvě. Chtěli jsme z těch zápasů uhrát čtyři body a ty jsme získali.


Jak se podle vás etablovali noví hráči do týmu? Přeci jen změn bylo v létě více než dost.
Všichni cítíme, že je tady lepší parta než na jaře. Může to být i tím, že nemáme nějakou výraznou osobnost a sázíme na kolektivní pojetí. Připadá mi, že kluci jsou víc semknutí a hodně pracovití.

V prvních dnech reprezentační přestávky jste naordinovali hráčům netradiční trénink – hokej, badminton a ping-pong. Bylo potřeba se aspoň na jeden den odreagovat od klasického fotbalového tréninku?
Chtělo to trochu změnu. Teambuilding je důležitý a troufám si tvrdit, že se to povedlo. Od středy jsme už najeli na klasické tréninkové jednotky – ve středu a ve čtvrtek byly na programu dvě fáze, v pátek potom zápas v Jablunkově s Třincem.

Od pondělí už najedete zpět na klasický týden s vrcholem v podobě mistrovského utkání s Bohemkou?
Přesně tak! Bude dlouhý týden, hrajeme až v neděli. Každopádně chceme doma brát tři body a potěšit nejen sebe, ale i naše fanoušky. V domácím prostředí jsme zatím uhráli pouze bod – i když zrovna proti mistrovské Slavii (úsměv).

Rozhovory Rozhovory
čt 13.2. | redakce

Juraj Jarábek: Jdeme do války, na jaře potřebujeme body!

Konečně to začíná. Pět týdnů uteklo a Karvinští stojí před branami prvního jarního kola. Nejen trenér Jarábek má jasno - první kola budou nesmírně důležitá. Věří také, že se nové zahraniční posily co nejdřív aklimatizují a pomůžou týmu k záchraně.

út 11.2. | redakce

Jean a Eduardo: První týden nám byla zima, ale rychle jsme si zvykli

Od začátku zimní přípravy si zvykají na všechno nové. Klub, spoluhráče, životní styl atd. Eduardo Santos a Jean Mangabeira přišli do Karviné na půlroční hostování. Druhý jmenovaný sice v dvojrozhovoru svého parťáka příliš ke slovu nepustil, ten ale všechno odkýval…

út 4.2. | redakce

Šindelář: Těším se, kvalita na posun vzhůru tady je!

Druhý den se s Karvinou připravuje třetí zimní posila. Martin Šindelář poznává spoluhráče a je v plném tréninkovém procesu s týmem. Jak se rodil jeho příchod? Co říká na stadion, a s jakým číslem dresu bude nastupovat?

so 1.2. | redakce

Janečka: Zápasy v Turecku byly přínosné, soustředění se vydařilo!

V pátek večer dorazili po celodenní štrece na trase Antalya-Vídeň-Karviná až do cílové destinace. Hráči si užijí volný víkend a od pondělí začne poslední týden zimní přípravy. Jaké bylo turecké soustředění? A lišilo se nějak o jiných? Odpovědí se ujal univerzál Marek Janečka.