Generální partner
Světlý režim
11. říjen 2022

ROZHOVOR Z BULLETINU - Jan Žídek

Nikdo jiný než zkušený Jan Žídek nemohl být respondentem před utkáním s Opavou. Bývalý kapitán SFC v létě podepsal v Karviné a dnes jej čeká první duel proti SFC. Jak se těší? Na jaké okamžiky v dresu slezského soka nejraději vzpomíná? Má už jasno, co bude dělat po kariéře? Nejen to prozradil v tomto rozhovoru…

Honzo, bude pro tebe dnešní duel emotivní?
Bude speciální! V Opavě jsem strávil spoustu let, takže to bude trochu jiné. Ale v samotném zápase na to nejde myslet. Budu se soustředit na svůj výkon, abych pomohl týmu k zisku tří bodů.

Bylo by to jiné, kdyby se hrálo v Opavě?
Asi vzhledem k fanouškům jo. Mám s nimi výborný vztah. Počkám si na jaro, kdy se se mnou rozloučí – moc se těším. Volal mi kvůli tomu i nejznámější fanoušek Džeky (úsměv).

Vedení Slezského FC se s tebou oficiálně rozloučilo minulý týden na hrací ploše v přestávce zápasu s Táborskem. Potěšilo tě to?
Bylo to fajn a příjemné. Přeci jen fotbal děláme i kvůli trofejím a uznání. V Opavě jsem zanechal nějakou stopu a považuju si toho.

Kdybys měl vybrat pár zásadních momentů, na které v dresu Opavy nezapomeneš, jaké by to byly?
Stoprocentně finále MOL Cupu proti Zlínu nebo vyprodaný pohárový duel s Plzní, které jsem dal gól z půlky hřiště a my vyhráli 4:2. A pak dvouleté snažení o postup do FORTUNA:LIGY plus samozřejmě naše ligové působení mezi elitou.

Téměř první polovinu sezóny po návratu však Opava hrála v brněnském azylu. Nic moc, že?
Jako hráč jsem to nezažil, protože jsem byl po operaci kolene a na zápasy jsem jezdíval jako fanoušek. Pro mě to ale bylo určitě horší než pro kluky (smích). Vzdálenost, ale i stadion, který v Brně není úplně fotbalový.

Ještě k památnému finále MOL Cupu - jak blízko, či daleko byl triumf a tím postup do pohárové Evropy?
Řečeno úplně přesně – bylo to blízko a zároveň hodně daleko. Znovu se ukázalo, že poslední krok bývá opravdu nejtěžší. Myslím si, že paradoxně náš finálový soupeř Zlín byl ze všech týmů, které jsme na cestě porazili, nejhratelnější. Bohužel! Byl to extrémní tlak, strašně moc jsme chtěli před zaplněným olomouckým stadionem uspět. Dodnes mě to obrovsky mrzí. Ani ne tak kvůli Evropské lize, kde bychom asi opravdu byli jen sparingpartneři, ale kvůli trofeji.Nabízí se otázka, jestli od té doby nahlížíš na MOL Cup trochu jinak. Přeci jen některé týmy hrají pohár pouze z nutnosti…
…říká se, že přes pohár vede nejschůdnější a nejrychlejší cesta do pohárové Evropy. Pro týmy, které se na pohárové souboje “nevykašlou“, to může být zajímavé.

Zpátky do současnosti – oba týmy jsou na šestnácti bodech, což se úplně nečekalo. Vnímáš to podobně?
Asi jo. Měli jsme mít určitě víc bodů, to je jasné zklamání. Po herně nepovedeném začátku, kdy jsme ale sbírali body, se nám přestalo dařit. Kromě výkonů jsme neměli ani výsledky. Jen se potvrzuje, jak těžká druhá liga je. Každé utkání je nevyzpytatelné.

Máš recept, jak na Opavu vyzrát a ukořistit v tomto slezském derby tři body?
Je pravdou, že Opavu i trenéra Westa znám dokonale. Bude to fakt těžké utkání a určitě jim bude vadit zvýšená agresivita. Zápas rozhodne ten, kdo víc bude chtít. Pro oko diváka to může být super zápas, protože my i Opava chceme hrát s míčem.

Určitě bude i výborná atmosféra.
Doufám, že přijde hodně lidí a fotbal si užijí.

Od léta jsi naším hráčem. Jsi tady spokojený?
Spokojený, až dokonce překvapený (úsměv). Po dlouhých letech jsem změnil klub, několikrát jsem se po konci v Opavě sešel s panem Vlkem a vize Karviné se mi líbila. Ale uznávám, že jsem přesně nevěděl, co od toho čekat z důvodu velké obměny kádru. Když jsem poznal zázemí i servis okolo, tak jsem byl fakt překvapený. To jsem úplně nečekal! V Karviné jsem hodně spokojený a po dlouhých letech řeším konečně jen fotbalové věci.

Nastupuješ pravidelně v základní sestavě, když absentuje Michal Papadopulos, navlékáš dokonce kapitánskou pásku. Čekal jsi to v červnu?
Proto mě vedení bralo – abych hrál. Sice roky mám, to jo. Ale zároveň na sobě tvrdě pracuji a fyzicky stále stíhám. Když na to nebudu mít, nebude se mi dařit a trenér mě nedá do sestavy, tak to pochopím. Aktuálně jsem rád za to, že jsem zdravý a hraju pravidelně.

Už jsi přemýšlel, co budeš dělat po aktivní kariéře? Přeci jen máš 37 let…
…končit ještě nechci. Ale je to všechno v mých letech o zdraví (klepe na čelo – pozn. autora). Pokud budu v pohodě, tak bych ještě minimálně dva roky chtěl hrát. Velkou motivaci mám v osobě mého kamaráda Pavla Zavadila, který hrál do čtyřiačtyřiceti a až teď v létě ukončil profesionální kariéru. Chci se mu aspoň přiblížit (smích). A co po kariéře? Jasno mám. S kamarády máme společný podnikatelský záměr, rozjíždíme jeden projekt mimo fotbal.Rozhovory Rozhovory
út 23.4. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Rajmund Mikuš

Rajmund Mikuš je definitivně zpátky na hřišti! Trvalo to dlouho, ale povedlo se! V rozhovoru detailně přibližuje dny a týdny bez fotbalu, i jak to bylo těsně po druhé operaci, když se dozvěděl, že zkřížený vaz nemá utržený. A oficiálně oznámil velkou novinku…

st 10.4. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Martin Doležal

S útočníkem Martinem Doležalem, který si na jaře vyměnil netradiční číslovku 51 na dresu za oblíbenou 15, jsme probrali jeho vstup do Klubu legend, aktuální situaci, dnešního soupeře, Velikonoce a velkou manželčinu zálibu – koně!

út 26.3. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Sebastian Boháč

Záložník Sebastian Boháč bude v dnešním utkání chybět, protože znovu pyká za karty. Právě o této jeho neřesti, ale i soukromí se rozpovídal v rozhovoru. A fanouškům také doporučil seriál, který aktuálně sleduje na platformě Netflix.

út 19.3. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Douglas Bergqvist

Okamžitě se začlenil do základní sestavy! Řeč je o třetím Švédovi v české F:L Douglasi Bergqvistovi. Sympatický seveřan v rozhovoru promluvil o své dobré paměti, bývalých angažmá, psech nebo pivu a vrátil se i k nešťastnému momentu v Liberci…

Děkujeme Nadaci OKD za podporu mládeže
nadace-okd
Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Děkujeme statutárnímu městu Karviná za podporu
MĚSTO KARVINÁ
Činnost Městského fotbalového klubu Karviná, z.s. byla podpořena Národní sportovní agenturou
logo
Děkujeme JSDH Karviná-Ráj za zajišťování hasičského dozoru při fotbalových utkáních
logo