Generální partner
Světlý režim
21. prosinec 2019

Vlk: Mužstvo chceme po špatném podzimu okysličit

Sportovní ředitel MFK Karviná Lubomír Vlk v obsáhlém rozhovoru hodnotí nepovedenou podzimní část, skladbu kádru, zranění, invektivy na jeho osobu a seznam hráčů, kteří dostali svolení hledat si nové angažmá.
Podzimní část skončila. MFK Karviná přezimuje na patnácté příčce s pouhými třinácti body. Je to obrovské zklamání?
Co se týče bodů a výsledků, tak panuje velká nespokojenost. Ovšem herní projev bych zklamáním nenazval. Troufnu si říct, že ve většině zápasů jsme herně nepropadli. Těší mě, že Plzni nebo Slavii jsme byli vyrovnaným soupeřem v obou zápasech. Ale upřímně, obě domácí remízy s těmito dvěma velkými českými kluby, které byly naše premiérové za čtyři roky v nejvyšší soutěži, bych vyměnil za tříbodové zisky s Bohemkou, Slováckem, Libercem nebo Opavou. Ale každopádně při hodnocení podzimní části FORTUNA:LIGY převládají negativa, to je jasné. 

Tím největším asi bude, že se nepodařilo vyhrát v domácím prostředí. Je to tak?
Stoprocentní souhlas! Tohle jsem nezažil jako hráč, trenér ani jako funkcionář. Vždycky jsme si tady v Karviné zakládali na tom, že většinu bodů jsme získávali na vlastním stadionu. Pokud se tohle nezmění a my nezačneme doma vyhrávat, tak budeme mít na jaře obrovské problémy. 

Dokážete si vysvětlit, jak je možné, že se nepodařilo vyhrát ani jeden z devíti domácích zápasů?
Příčin je spousta, ale pokusím se vypíchnout ty nejdůležitější. V létě nám odešli Tomáš Wágner s Lukášem Budínským – to považuji za naprosto klíčovou věc. Góly Wágnera a góly s přihrávkami Budínského se nám prostě nepodařilo nahradit. Navíc se nám vážně zranil Dávid Guba, kterému to na jaře střílelo. V těchto třech hráčích nám odešlo snad 80 % ofenzivních statistik. To hovoří za vše!

Měli jste v létě v hledáčku zkušené ofenzivní hráče?
Dva velmi kvalitní hráče ze zahraničí jsme měli rozdělané. Ti borci hrají v TOP ligách, ale bohužel z toho sešlo, i když jsme si mysleli, že jeden z nich přijde. 

Do útoku k Petráňovi tak přišli Šašinka a Petkov, jenže se vůbec neprosadili. Znáte důvod?
Útočník je nedostatkové zboží, to vám řekne v české lize snad každý. Máme zmapovanou celou druhou ligu, měli jsme vytipovaného jednoho hráče a ten za podzim vstřelil jediný gól. A zahraničí? To je pokaždé loterie. Kuba Šašinka měl hodně zdravotních problémů. Sotva se z nich dostal a trénoval naplno, tak se opět zranil a začínal od začátku. A Petkov? Přišel na poslední chvíli, když už všechny evropské ligy odstartovaly. Věděli jsme, že předchozí půlrok v Portugalsku neměl ideální, na druhou stranu se mu předtím dařilo v bulharské lize. Góly určitě střílet umí, ale tady to nepotvrdil. Tento krok se nepovedl. Bohužel! 

Během podzimu, konkrétně po odvolání trenéra Straky, se na vaši osobu snesla velká kritika z řad fanoušků. Vnímal jste ji?
Vím o tom, na klubovém facebooku toho bylo plno. Po odvolání Františka Straky jsem byl zklamaný z jejich reakcí na moji práci, práci vedení klubu, přestupovou politiku atd. Bylo tam plno lží a jsem v šoku, že se v takové míře dostaly mezi fanoušky. Nezříkám se odpovědnosti, protože na přestupech a dalších věcech se samozřejmě podílím, ovšem nikdy ne sám. Pokaždé jde o kolektivní práci šéfa klubu, sportovního ředitele a hlavního trenéra. Bylo to tak za každého trenéra, tedy i za Františka Straky. Pokud někdo tvrdí něco jiného, tak lže.

Pojďme k pozitivům. Mezi ně můžeme počítat příchod Gigli Ndefeho. Co dalšího se povedlo?
Souhlasím, tento transfer se povedl a myslím si, že Gigli patří k nejlepším pravým bekům v celé lize. Pozitivně hodnotím také vytíženost našich odchovanců Lingra, Smrže či Pastornického.    S A-týmem se pravidelně připravují mladí hráči B-týmu Mrózek či Bielan a dorostenec Zhelizko. Je to příslib?
To je super, právě to je celý smysl B-týmů nebo juniorek! V divizi předváděli slušné výkony a soutěž vedou. Nepovedl se pouze závěr podzimu. Kvituji úzkou spolupráci mezi áčkem a béčkem, kluci jsou vedle sebe v šatnách, trénují pospolu a na programu mají i individuální tréninky. Tak by to mělo být. Během jara bychom spolupráci chtěli ještě víc zkvalitnit. Troufám si tvrdit, že pokud na sobě budou kluci makat, tak šanci dostanou. 

Co se týče hráčského kádru, tak prozatím potvrzený je pouze odchod Pavla Dreksy, kterému 31. prosince končí smlouva. Budou i další odchody?
Mužstvo chceme okysličit. Pěti hráčům jsme oznámili, že si mohou hledat nové angažmá. Konkrétně jde o Jakuba Šašinku, Stevena Petkova, Jána Kriváka, Libora Hrdličku a Tomáše Webera.

A příchody?
Hledáme hráče do každé řady, ale prioritou je útočník, stoper a konstruktivní hráč, který vezme zodpovědnost na sebe a gól připraví. Konkrétní pochopitelně nebudu, ale můžu říct, že je neskutečně těžké angažovat do Karviné hráče z Čech. Fanouškům na rovinu říkám, že bychom strašně rádi měli v týmu víc českých fotbalistů, ale je to složité. S kluby i hráči jednáme dlouho, není to tak, že bychom začali tento týden. To v žádném případě. Ale hráčů není tolik a druhou věcí je vzdálenost z Prahy či okolí. Pro ně je Karviná daleko a nechce se jim tady (krčí rameny).

Na začátku rozhovoru jste zmínil zranění Dávida Guby. Jak to s ním aktuálně vypadá, a proč myslíte, že se tým potýkal během celého podzimu s tak rozsáhlou marodkou?
Dávid má problémy se zády, prodělal řadu vyšetření. Pomalu se to zlepšuje, v lednu by se měl zapojit do přípravy. Jenže proces návratu bude u něho dlouhý, od září pořádně nic nedělal, ani nemohl. Po fyzické stránce ztratil všechno. My i fanoušci musíme být trpěliví a jen doufat, že nám v průběhu jara pomůže třeba jako žolík. Celkově těžších zranění jsme měli nezvykle hodně a vnímám to jako jednu z dalších příčin neúspěšného podzimu. Obecně platí, že pokud je tolik zranění, tak je potřeba hledat příčiny ve dvou problémech, které si momentálně uvnitř klubu analyzujeme a budeme se snažit se jich do budoucna vyvarovat. 

Ve druhé půlce ledna odcestuje tým na desetidenní soustředění do Turecka, kam se vrátí po dvouleté odmlce. Jaké atributy rozhodly pro Turecko?
V Turecku jsme byli před třemi lety spokojení a především tuto destinaci trenér Jarábek zná, což je důležité. Vlastně od začátku jsme se bavili pouze o Turecku, byla to priorita. Bude se trénovat na kvalitní trávě a slíbené máme tři zápasy, domluvené jsou prozatím dva – se Zaglebie Lubin a FK Shkendija.

Po generálce se Sigmou Olomouc přijde na řadu ostrý jarní start a první dva zápasy v domácím prostředí.
Už jsem to říkal, zvládat domácí zápasy je základ! Proto utkání se Zlínem a Teplicemi jsou na pomyslném vrcholu priorit. Pokud je zvládneme, tak si dovolím tvrdit, že poroste i sebevědomí hráčů a projeví se to i na výsledcích. Věřím, že to zvládneme a podaří se nám úspěšně dokončit celou sezónu tak, abychom zůstali prvoligoví. K tomu budeme potřebovat podporu našich věrných fanoušků, kterým zároveň přeji krásné Vánoce, všechno dobré do roku 2020 a především hodně zdraví. 
Rozhovory Rozhovory
čt 17.9. | redakce

ROZHOVOR Z BULLETINU - Michal Papadopulos

Zkušený forvard Michal Papadopulos se v létě po dlouhých letech v zahraničí vrátil zpátky do Česka a v dresu MFK rozdává fotbalovou radost. Před reprezentační přestávkou skvělým výkonem a bilancí 1+1 zařídil export důležitých tří bodů od slezského rivala z Opavy.

čt 3.9. | redakce, foto/Michal Chadim

Christián Herc: Věřím, že hostování v Karviné bude lepší než v Plzni

Za necelý měsíc dvaadvacetiletý slovenský fotbalista pobývá momentálně s reprezentací U21, kterou čeká dvojutkání se Švýcarskem. Christián Herc se v rozhovoru vrátil k příchodu do Karviné a na rovinu přiznal, že má drobné tréninkové manko, které potřebuje dohnat...

čt 20.8. | redakce

Marek Janečka před slezským derby s Baníkem: Na fanoušky se těšíme!

V neděli začne pro MFK Karviná už pátá sezóna mezi českou elitou. Kapitán Marek Janečka se stejně jako celá kabina na start soutěže těší. Nabízíme část rozhovoru z Klubového bulletinu MFK Karviná, který bude k slezskému derby nachystán.

st 19.8. | redakce

VIDEO: První rozhovor Michala Papadopulose v novém působišti

Útočník Michal Papadopulos vysvětluje návrat do Česka i to, že uvažoval o konci kariéry. Nakonec ale dostal zase chuť a přijal novou výzvu...

Děkujeme Nadaci OKD za podporu mládeže
nadace-okd
Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Děkujeme statutárnímu městu Karviná za podporu
MĚSTO KARVINÁ
Rekonstrukce sportovního areálu Kovona
logo
Děkujeme Nadaci ČEZ za podporu mládeže
Nadaci CEZ
Děkujeme České unii sportu za podporu prostřednictvím projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI
Ceske unii