18. říjen 2014

Dokonalá odplata za loňský rok, FM-Karviná 2:4!

Šest gólů, z toho hned čtyři do domácí sítě v první půli, a zasloužené tři body! Karvinští fotbalisté zvládli i druhé regionální derby na hřišti soupeře. Z Frýdku-Místku vezou výhru 4:2. Dvakrát se trefil Lukáš Budínský a jednou Lubomír Urgela s Pavlem Eismannem.
MFK Frýdek - Místek
sobota 18.10.2014
2:4
(1:4)
Stovky
Diváci: 1742
Mihalek - Ilko (33. Hykel), Uvíra, Literák, Švrček (86. Silveira) - Talián, Mozol, Žídek, Zapalač (46. Vašenda) - Halaška, Pribula.
Lipčák - Růžička, Trousil, Cverna, Eismann - Janíček (56. Vaněk), Daníček - Hatok, Budínský (87. Skwarczek), Zelený - Urgela (84. Jurdík).
Branky: 34. Halaška, 78. Hykel – 4. a 39. Budínský, 20. Urgela, 42. Eismann
ŽK: Zapalač, Pribula - Janíček, Cverna
ČK: 69. Cverna
Rozhodčí: Jílek – Nádvorník, Urban

Karvinský trenér Jozef Weber udělal v základní sestavě dvě změny. První byla do očí bijící - do branky se po dlouhých 11 měsících od posledního zápasu ve Fotbalové národní lize postavil Martin Lipčák. Druhá, pro někoho možná také překvapivá, byla ta, že se na pravé straně zálohy objevil Ján Hatok. Nutno dodat, že tento tah Jozefu Weberovi vyšel. „Martin v bráně výborný a Honza Hatok podal především v první půli velmi slušný výkon," okomentoval dvě změny v sestavě kouč Weber.

Hosté z Karviné vstoupili do zápasu opravdu velmi dobře. Navíc potřetí v řadě na soupeřově hřišti šli do vedení, ale vůbec poprvé se na konci zápasu mohli radovat z bodů. Už ve čtvrté minutě se po centru z levé strany prosadil Lukáš Budínský, na jehož pokus do protipohybu byl domácí gólman krátký. O šest minut později vybojoval perfektně balón Hatok, přiťukl jej Urgelovi, který z voleje napálil břevno. Odražený míč v těžké pozici pak do odkryté branky neuklidil Budínský.

Prvních patnáct minut bylo na hřišti jen jedno mužstvo. Navíc ve 20. minutě se až nebývale snadno dostal do šestnáctky Daníček, který hledal své spoluhráče. Míč se nakonec dostal k Lubomíru Urgelovi a ten tak skóroval už popáté v sezóně. Za dalších pět minut spálil tutovku kapitán Eismann, když se ocitl v dobré pozici na levé straně, ale domácí gólman Mihálek myšlenku jeho střely předem prokoukl a míč vykopl.

Poté na chvíli převzali iniciativu domácí a byly z toho vyložené tutovky, které však bravurně zlikvidoval skvělý Lipčák. Nejprve Pribulovi zmenšil střelecký úhel tak, že jej pouze napálil a z následného rohového kopu předvedl skvělý reflex po střele Uvíry. Bohužel za minutu už z toho byl kontaktní gól. Na hranici ofsajdu si počkal exkarvinský Milan Halaška a svým prvním gólem za Valcíře snížil!

Kdo si však myslel, že utkání nabere na dramatičnosti, tak byl na omylu. Karvinští v zelenočerné kombinaci totiž ve 39. minutě reagovali dalším gólem. Konkrétně se podruhé v utkání prosadil Lukáš Budínský. A aby se domácím odcházelo do šaten ještě hůř, tak Urgelův centr uklidil do sítě netradičně pravou nohou Pavel Eismann. Nestranní a pochopitelně také karvinští příznivci mohli být s první půlí naprosto spokojeni.

Bylo takřka jasné, že nastolený trend ve druhé půli nevydrží a to se do puntíku potvrdilo. Kaňkou na vítězném zápase je tak pouze vyloučení Václava Cverny, který od sudího Jílka viděl dvě žluté karty. Karvinští tak posledních dvacet minut dohrávali v deseti lidech, což byla voda na mlýn pro domácí. V 77. minutě vykřesal malinkou jiskřičku střídající Hykel, který se trefil přesně k tyči. Definitivní jistotu tří bodů a zároveň hattrick mohl stvrdit ještě z přímého kopu Lukáš Budínský, ale trefil břevno.

Karviná tak zvládla i druhé regionální derby a těší se na třetí. V sobotu 25. října totiž na Kovonu dorazí SFC Opava, tedy soupeř, který svěřence Jozefa Webera vyřadil v září z Poháru FAČR. Následující zápas však bude mnohem důležitější.

Domácí asistent trenéra Martin Blahuta: „Ve všech směrech jsme v derby selhali. Obrana, která byla v předešlých zápasech takřka bezchybná, tak vyhořela. Navíc záloha nic nevymyslela a útok vlastně ani neexistoval."

Hostující trenér Jozef Weber: „Výhra nás velmi těší. Jsem rád, že kluci po prvním gólu nepřestali hrát a nebáli se. Na to jsme je upozorňovali. Přeci jen jsme po vedoucí brance ztratili duely ve Vlašimi i Varnsdorfu. Tentokrát si to vzali k srdci a svou aktivitou vstřelili další góly. Na začátku druhé půle jsme přežili úvodní pětiminutovku a měli nějaké brejky a šance. Zlom nastal po vyloučení, kdy domácí logicky vycítili šanci, ale víc než korigovat jsme jim už nedovolili. Se čtyřmi vstřelenými góly na hřišti soupeře musíme být spokojení.“