5. květen 2019

Trefa z penalty v závěru odvála bod, Opava-Karviná 1:0

Vstup do nadstavby se nevydařil. Karvinští prohráli těsně na opavské půdě z gólu po penaltě v nastaveném čase.
SFC Opava
neděle 5.5.2019
1:0
(0:0)
Městský Stadion
Diváci: 3327
Šrom – Hrabina, Simerský, Svozil, Žídek – Zavadil, Řezníček (65. Manzia) – Jurečka (71. Juřena), Jursa, Zapalač (84. Opoku) – Smola.
Berkovec – Čolić, Krivák, Rundić, Záhumenský – Budínský (83. Faško), Smrž – Ba Loua, Lingr (67. Bukata), Guba – Wágner.
Branka: 90. z pen. Zavadil
ŽK: Svozil, Jursa, Hrabina, Smola - Rundić, Wágner
Rozhodčí: Rejžek – Caletka, Horák

Trenéři MFK vsadili na půdě Opavy na stejnou základní jedenáctku jako proti Liberci. Aspoň na lavičce už figuroval uzdravený lídr zadních řad Pavel Dreksa. Slezské derby začalo minutou ticha za tragicky zesnulého Josefa Šurala. O první vzrušení se postaral až v sedmé minutě po centru Jursy vytáhlý útočník Smola, naštěstí na míč ve výskoku nedosáhl. O dvě minuty později po nedorozumění domácí obrany a špatném odkopu Martina Berkovce nezamířil přesně do opuštěné brány Řezníček.

Fotbalisté obou týmů měli za sebou téměř dvacet minut a Opava třetí gólovku. Domácím se dařilo ve vzdušném prostoru a na brankové čáře musel hasit jistý gól Timotej Záhumenský po hlavičce stopera Svozila. Karvinští evidentně nebyli ve své kůži, nevytvořili si pořádnou šanci.

Příležitost měl po faulu na Smrže Budínský z výhodné pozice po standardní situaci, jenže trefil pouze hradbu těl ve zdi, navíc ještě svého spoluhráče a nebyl z toho ani rohový kop. Ve 40. minutě ani natřikrát Opavští nedostali po velkém závaru míč do brány – Svozil trefil břevno, dorážejícího Žídka vychytal Berkovec a znovu Svozil zamířil jen do boční sítě.

O přestávce musel v kabině proběhnout důrazný pohovor. První patnáctiminutovka po výměně stran se odehrávala po šestnáctky, hrálo se bez šancí na obou stranách. Hosté poprvé vážně zahrozili až v 68. minutě, kdy Ba Loua nechal vyniknout Šroma v domácí bráně po střele z první na bližší tyč.

Pět minut před koncem mohl rozhodnout zkušený domácí mazák Zavadil, ale z dvaceti metrů trefil přesně padajícího Martina Berkovce, jenž jeho obstřel dobře viděl. V 88. minutě vybojoval svým důrazem míč na půlce Tomáš Wágner, poslal ho šajtlí osamocenému Ba Louovi, ale tomu technická střela nevyšla a trefil pouze rukavice gólmana Šroma.

Už v nastaveném čase se přidržovali v pokutovém území Rundić se Simerským, když najednou opavský zadák upadl a sudí Rejžek nezaváhal – penalta! K té se postavil Pavel Zavadil a s přehledem ji proměnil. Ihned po rozehrání to z dálky zkoušel Ba Loua, ale pouze vystrašil Šroma. Závěrečný tlak MFK už nic nezvrátil. Herně nejslabší výkon pod koučem Strakou nakonec znamenal smolnou porážku.

Domácí trenér Ivan Kopecký: „Šli jsme výhře víc naproti, hlavně díky velmi dobrému prvnímu poločasu, kde jsme si vytvořili snad pět velkých šancí a soupeře přehrávali. Pro každé mužstvo je kruté inkasovat z penalty v nastaveném čase. Ale za výkon jsme si tyto důležité tři body zasloužili.“

Hostující trenér František Straka: „Vůbec jsme se nedostali do zápasu, to byl hlavní problém. Dělali jsme spoustu chyb v přechodové fázi, nepodrželi balon a dostávali se pod tlak. Druhý poločas byl z naší strany určitě lepší. Hráli jsme takticky a domácí do šancí nepouštěli. Prohrát takto 0:1 je brutální, ale takový je fotbal. Domácí byli lepší a vyhráli zaslouženě. Musíme se z toho oklepat a jít dál.“