27. srpen 2023

Z hlavního města bez bodů, Sparta-Karviná 3:1

Před šestnáctitisícovou návštěvou to dlouho nevypadalo na nervák, který nakonec na pár minut přišel. Favorit zvítězil, ale v oslabení po vyloučení Karabce byl dlouho nesvůj. Třetí trefou v sezóně se na čelo kanonýrů dotáhl Rajmund Mikuš.
AC Sparta Praha
neděle 27.8.2023
3:1
(2:0)
epet Arena
Diváci: 16256
Vindahl – Gomez, Sörensen, Vitík – Birmančević (62. Vydra), Sadílek, Pavelka, Pešek (86. Kairinen) – Karabec, Ryneš – Olatunji (46. Sejk).
Ciupa – Bederka, Krčík, Svozil – Mikuš, Žák (66. Adeleke), Čavoš (76. Málek), Ražnatović (46. Soukeník) – Memić, Ezeh (66. Doležal), Papalele (46. Bartl).
Branky: 6. Karabec, 27. Ryneš, 87. Pavelka - 82. Mikuš
ŽK: Bartl (KAR.)
ČK: 57. Karabec (SPA.)
Rozhodčí: Machálek – Váňa, Antoníček

Oba týmy měly vyběhnout ve zbrusu nových dresech – Sparta ve výroční sadě, Karvinští premiérově ve třetí (zelené) kombinaci. Nakonec z tohoto záměru sešlo a hosté oblékli bílou sadu. Trenér Tomáš Hejdušek vsadil poprvé v sezóně od začátku utkání na hru s třemi stopery, Sparta nechala své nejdůležitější hráče odpočívat a hráli ti méně vytěžovaní.

A jeden z nich se už v šesté minutě prosadil po hezké akci, kterou zakončil po Sadílkově přiťuknutí střelou pod břevno z bezprostřední blízkosti Adam Karabec. Hráč s číslem 10 byl v úvodních minutách velice aktivní. Karvinští hráli většinu času bez balónu a odolávali ofenzivním hrátkám Sparty.

Výborný zákrok si brankář Jiří Ciupa připsal proti střele Birmančeviće. Střelu z jeho kopačky vyrazil na brankovou konstrukci. O pár okamžiků později už byl Ciupa bezmocný. Sice vychytal Peška po jeho individuální akci, ale Ryneš si na zadní tyči pro míč doběhl a uklidil jej do sítě.

V 31. minutě se do zakončení znovu dostal Karabec, ale mířil jen do rukavic Ciupy.  Nic podstatného se v závěrečných minutách prvního dějství již nestalo. Po minutovém nastavení poslal sudí Machálek oba týmy do šaten.

Do druhé půle trenér Hejdušek udělal dvě změny – místo Papaleleho a Ražnatoviće šli na hřiště Bartl se Soukeníkem. Obraz hry se v prvních minutách nezměnil, ovšem po vyloučení Adama Karabce krátce před hodinou hry za loket do obličeje Dominika Žáka hosté ze Slezska soustavný tlak Sparty otupili. Měly k tomu pomoci i dvě standardní situace chvilku po sobě, ale nezadařilo se.

Naopak po chybě v defenzivě uháněl střídající Sejk vstříc gólu, ovšem zvolil individuální zakončení, přestože měl na levé straně lépe nabíhající spoluhráče. Velmi dobrý výkon brankář Ciupa korunoval patnáct minut před koncem, kdy vychytal v tutovce Peška – sparťanský ofenzivní fotbalista mířil mezi nohy, ale karvinská „jednatřicítka“ se nenechala překonat.

Osm minut před koncem utkání bylo zaděláno na drama – Rajmund Mikuš sebral odražený míč po rohovém kopu a nikým neatakovaný parádní trefou pod břevno překonal dánského brankáře v barvách domácích. Domácí si vítězství nenechali vzít, po kvalitní akci z pravé strany se dostali až do vápna, kde Vydra zpětnou přihrávkou našel kapitána Pavelku a ten jeho pobídku vyslyšel a stanovil konečné skóre. V nastaveném čase mohl korigovat Dávid Krčík, ale Vindahl jej vychytal.

Zdroj fotky: AC Sparta Praha

Domácí trenér Brian Priske: „Zasloužená výhra, kterou jsme si ale zkomplikovali červenou kartou. Do vyloučení jsme měli utkání absolutně pod kontrolou. Po nepovedených výsledcích dnes byla důležitá výhra, která nás dostane zpět na vítěznou vlnu. Jsem moc rád, jak k zápasu dnes hráči přistoupili.“

Hostující trenér Tomáš Hejdušek: „S ohledem na sílu soupeře jsme změnili rozestavení a v prvním poločase jsme byli moc pasivní. Chtěli jsme vydržet co nejdéle bez inkasované branky, ale opak byl pravdou. Po vyloučení jsme přešli na rozestavení se čtyřmi obránci a dvěma útočníky a podařilo se nám skórovat. Škoda, že jsme vzápětí inkasovali, za stavu 3:1 už bylo hotovo.“