6. únor 2021

Otočka za tři body jako v srpnu, Karviná-Opava 3:1

Fotbalisté MFK zvládli domácí duel a ve slezském derby udolali hosty z Opavy, přestože museli dotahovat jednobrankové manko. Rozhodla závěrečná půlhodina a tři góly do sítě soupeře od Papadopulose, Tavarese a Qoseho z penalty.
sobota 6.2.2021
3:1
(0:0)
Městský stadion
Diváci: 0
SFC Opava
Ciupa – Jursa (65. Tavares), Eduardo, Dramé (65. Šindelář), Bartošák – Qose, Herc – Čmelík (55. Haša), Smrž, Ostrák (55. Mikuš) – Papadopulos (89. Jean Mangabeira).
Fendrich – Didiba, Kulhánek, Schaffartzik – Helešic, Nešický (90. Koschatzký), Tiéhi, Hellebrand (84. Smola), Mondek (84. Rataj) – Kania, Dedič.
Branky: 60. Papadopulos, 70. Tavares, 82. z pen. Qose - 51. Nešický
ŽK: Papadopulos, Bartošák, Dramé - Smola
Rozhodčí: Klíma – Hájek, Poživil

Po jednozápasové absenci už zase koučoval svůj tým přímo ze hřiště Juraj Jarábek a mohl počítat i s kapitánem Michalem Papadopulosem. Do brány se znovu postavil Jiří Ciupa. Domácím první poločas vůbec nevyšel, soupeř z Opavy byl lepší a nebezpečnější už od úvodu. Prvních patnáct minut se hrálo převážně na polovině domácích.

První těžší zákrok si ve svém druhém ligovém utkání v životě připsal Ciupa na konci šesté minuty, když zpod břevna musel vytáhnout hlavičku. Pro domácí to ovšem asi nebylo žádné varování, i nadále působili mdlým dojmem a Opava byla, možná pro někoho překvapivě, lepší. Výraznější šance si však svěřenci Radoslava Kováče nevytvořili. Domácí nebyli vůbec nebezpeční a za nerozhodný stav mohli být v poločase rádi.

Krátce po změně stran bylo hůř – poslední tým tabulky šel asi do zaslouženého vedení, hezky se trefil Aleš Nešický po přihrávce Mondeka. Krátce po inkasovaném gólu mohl přijít druhý trest, ale naštěstí Helešic chybu defenzivy nepotrestal, což se později ukázalo jako klíčový okamžik celého utkání.

Vzápětí kouč Jarábek reagoval dvojím střídáním – Ostráka a Čmelíka nahradil Haša s Mikušem. Vedení vydrželo Opavě pouze devět minut. Karvinští zakombinovali na polovině soupeře, nakonec přišel finální centr Lukáše Bartošáka na Michala Papadopulose a ten hlavou vyrovnal! Zápas okamžitě nabral grády a bylo se na co dívat. Vedení na domácí stranu strhl krásným gólem po centru ze standardní situace Rafael Tavares, který překonal Fendricha patičkou.

Aby toho ještě nebylo málo, tak deset minut před koncem zahrál jeden z hráčů soupeře ve vlastním vápně rukou a po konzultaci s VARem nařídil sudí Klíma penaltu. Míč si vzal tradiční exekutor Kristi Qose – zkusil stejně jako v Brně zakončit „po panenkovsku“, jenže gólman Opavy jeho úmysl vystihl. K jeho smůle ovšem opustil brankovou čáru evidentně dříve a pokutový kop se opakoval.

Také napodruhé si Kristi Qose věřil a už s přehledem zvýšil na 3:1. V závěru mohli Opavští korigovat, ale skvělý zákrok předvedl gólman Ciupa proti střele Schaffartzika. Karvinští slaví první vítězství od 19. prosince, kdy vyhráli v Příbrami. Doma pak naposledy brali tři body v listopadu proti Bohemians.

Domácí trenér Juraj Jarábek: „Přáli jsme si lehčí zápas, ale potvrdilo se, že po herní stránce absolutně neodpovídá postavení Opavy v tabulce. Soupeř byl hodinu hry určitě lepší, ale po vyrovnávacím gólu a střídáních jsme se dostali na koně a utkání zvládli. Tyto tři body jsou pro nás nesmírně důležité.“

Hostující trenér Radoslav Kováč: „Zápas se mi hodnotí velice složitě. Odehráli jsme totiž výborné utkání. Šli jsme do vedení, ale utkání rozhodlo neproměnění šance Matěje Helešice, měli jsme jít do dvougólového vedení. Prohráli jsme si to sami, protože jsme potom domácím dva góly darovali a po třetím už bylo po zápase.“